Prof. Dr. Haşmet Bardakçı web sitesine hoşgeldiniz.

Çocuk yaşlarda Kalp Romatizması ve Kalp Kapak Yetmezliği teşhisi konulan hastamız

Viyana'da yaşayan hastamız Sn. Sadık Uçar

Dr. Haşmet Bardakçı Hastalarımız Tedavilerini Anlatıyor

Kalp kapakçığı “iz bırakmayan” operasyonla değiştirildi

Küçük Kesi ile Koltuk Altı Aort Darlığı Kalp Ameliyatı

Küçük Kesi ile Koltuk Altı Mitral Kapak Ameliyatı

Küçük Kesi ile Meme Altı
Mitral Kapak Kalp Ameliyatı

 • Bilglendirme için tıklayınız...

  Öyküsünü dinlediğiniz hastamda estetik kaygıların yanı sıra hızlı iyileşme sürecide göz önünde bulundurarak koltuk altından minimal invaziv (küçük kesi) yöntemi ile ameliyatını gerçekleştirdim.

  Aort kapaktan kanın geçtiği alan normalde 2.5 – 3.5 cm2dir. Herhangi bir nedenle bu alan 1.5 cm2 altına indiğinde belirtiler ortaya çıkmaya başlar. Bu dönemde sol karıncık dar olan kapaktan kanı vücuda pompalayabilmek için kas kitlesini arttırmaya ve büyümeye (hipertrofi) başlar.

  Aort darlığı uzun süre belirti vermeyebilir. İlk belirti genellikle eforla çabuk yorulmadır. Aort kapak alanı 1cm2 ve altında ise önemli, 0,7 cm2 ve altı ise ciddi ve kritiktir. İleri aort darlığının en önemli şikayetleri göğüs ağrısı, baş dönmesi ve bayılmadır. Bu üç şikayet ortaya çıktıktan sonra ameliyat edilmediği takdirde hastanın 1 yıl içerisinde kaybedilme ihtimali çok yüksektir.

  Ülkemizde en sık neden erken yaşlarda geçirilmiş bir boğaz (bademcik) enfeksiyonuna bağlı gelişen akut romatizmal ateş sekelidir. Bu dönemde başlayan kapakçık harabiyeti zaman içerisinde ilerler, kapakçıklar birbirine yapışır. Zamanla da adeta taşlaşır. Romatizmal olmayan nedenleri ise en sık doğumsal olarak aort kapağının 3 yerine 2 yaprakçıklı ( biküspit )olması ya da yaşa bağlı olarak kireçlenme ( kalsifikasyon ) gelişmesidir. Son neden daha çok yaş ortalamasının ileri olduğu Kuzey Amerika ve Avrupa ülkelerinde ön plandandır ve ülkemizde de ortalama yaşam süresinin uzaması ile birlikte sıklığında artış gözlemlemekteyiz.

   

Küçük Kesi ile Meme Altı ASD Kalp Ameliyatı

Küçük Kesi ile Meme Altı Atrial Septal Defekt Kalp Ameliyatı

 • Bilglendirme için tıklayınız...

  Kalp kapakçığı değiştirilmesi gereken 22 yaşındaki genç kız, koltuk altından gizli kesi yöntemiyle yapılan operasyonla ameliyat izi olmaksızın sağlığına kavuştu.

  28.11.2015 Duygu Yener Ankara sağlık

  Kalp kapakçığı “iz bırakmayan” operasyonla değiştirildi

  ÖZEL

  ANKARA – DUYGU YENER

  Kalp kapakçığı değiştirilmesi gereken 22 yaşındaki genç kız, koltuk altından gizli kesi yöntemiyle yapılan operasyonla ameliyat izi dışarıdan fark edilmeden sağlığına kavuştu.

  AA muhabirine açıklamada bulunan Songül Saylam’ın 12 yaşında geçirdiği bademcik iltihabı sonrasında kalbinde ortaya çıkan rahatsızlıkla uzun süre mücadele ettiğini söyledi. Yıllarca tedavi gördüğünü ve üniversiteye başladıktan sonra kalbinin onu her geçen gün daha fazla yormaya başladığını anlatan Saylam, doktorların kalp kapakçığının değişmesi gerektiğini, aksi takdirde ileride kalp nakline ihtiyaç duyabileceğini söylediğini aktardı.

  Üniversite yıllarında tanıştığı okul arkadaşı Eray Tırpan ile nişanlandığına işaret eden Saylam, sonrasında iz kalacağı korkusuyla yıllarca kalp ameliyatı olmak istemediğini dile getirdi. Saylam, “Vücudumda hep bir iz olacaktı, rahat giyinemeyecektim. Koltuk altından yapılan ameliyatı duymuştum ama Türkiye’de yaygın olduğunu bilmiyordum. Gittiğim doktor, Haşmet Bardakçı’nın adını verdi. Hasta yorumlarına baktım, hasta yakınları da çok güzel şeyler söylüyorlardı. Görüştük, bana güven verdi ve ameliyat olmaya karar verdim” diye konuştu.

  “Aynada gördüğümde çok şaşırdım”

  Koltuk altından yapılan operasyonun izini kendisinin bile göremediğini belirten Saylam, “Aynada baktığımda 5-6 santimlik bir kesi olduğunu gördüm ve çok şaşırdım. Biyolojik kapak sayesinde rahatlıkla anne de olabileceğim. Düğünümüz, inşallah yaza olacak. Herkes gibi ben de çarpıntı olmadan yaşayacağım ve düğün hazırlıklarını rahatça yapabileceğim” dedi.

  “Hiç düşünmeden kalbimi verirdim”

  Nişanlısının vücudunda iz kalmasını hiçbir zaman dert etmediğini anlatan Tırpan, “Önemli olan Songül’ün ne istediğiydi. Benim açımdan iz kalması, çok problem değildi. Songül, kendini rahat hissedemeyecekti. Gebelik süreci de sıkıntılı olabilirdi. Songül, çok genç. Ameliyat, ne kadar erken olursa ilerleyen hayatında o kadar rahat edeceğini biliyorduk” değerlendirmesini yaptı.

  Ameliyat sayesinde nişanlısının sağlıklı bir kalbe kavuştuğunu dile getiren Tırpan, “Kalp kapakçığı ameliyatı olmasa ve organ nakli zorunluluğu ortaya çıksa hiç düşünmeden nişanlıma kalbimi verirdim” ifadesini kullandı.

   

Kapak Koruyucu Tirone David Aort Anevrizma Ameliyatı

Koroner Bypass Ameliyatı

0 312 287 79 78

Kızılırmak Mahallesi 1245. Cadde 1250. Sokak Ulusoy Plaza No:9 Kat:4 Daire:13 Çukurambar – Çankaya / ANKARA

 

0 532 013 02 03

Tüm hakları saklıdır © Prof.Dr. Haşmet BARDAKÇI 2016